از قدیم میگفتن، "فرش دستباف هر چه بیشتر پا بخوره، ارزش مالی و هنری‌اش بیشتر میشه"، تا حالا با خودتون فکر کردید که آیا برای تمیز کردن و شستشو فرش دستبافت، ماشینی، قالی یا قالیچه باید چه تمایزهایی قائل بشیم تا هم سریع‌تر و بهتر لکه و کثیفی‌ها رو پاک کنیم و هم اینکه خدای نکرده به اونها آسیبی نزنیم.

هنگام قالیشویی و شستشوی فرش به روش سنتی در خانه، خیلی بعیده که از مواد شوینده‌ متفاوتی برای شستشوی فرش و قالیچه استفاده کنیم. اما از اونجایی که قالی و قالیچه خیلی ظریف‌تر از فرش هستش و میزان مقاومت قالیچه‌ نسبت به فرش کمتره، بنابراین مراقبت بیش‌تری نیز می‌طلبد، برای همین بایستی به روش‌های متفاوت و مکانیزه‌تری اقدام به شستشوی قالیچه کنیم.

ظرافت و مقاومت پایین قالی، قطعا باعث نمی‌شود که از شستن آن صرف نظر کنیم. در واقع قالی نیز مثل فرش و مبلمان نیاز به شستشو دارد. اما این شستشو بایستی متناسب با جنس و نوع قالیچه‌ی شما باشد.

در نظر داشته باشید استفاده از شامپو فرش همیشه گزینه‌ی مناسبی برای این کار نیست، زیرا بعضی از شامپوها قدرت شویندگی بالایی دارند و تنها برای شستشوی فرش‌ و مبلمان مناسب‌اند.

بهتر است بدونید برای قالی‌ها از شامپو فرش در دفعات کمتر و یا به میزان کمتری باید استفاده کنید. علاوه بر شامپو فرش، میتونید از ترکیب آب گرم، کمی سرکه‌ی سفید و چند قطره مایع لباسشویی برای تمیز کردن و پاک کردن لکه‌ها نیز استفاده کنید. ترکیبی ملایم که به بافت قالی هم، آسیبی وارد نخواهد کرد.اما اگه بخوایم به صورت خلاصه و بخش بندی شده به مراحل اصولی و درست قالیشویی در خانه اشاره کنیم، می‌توان این گونه گفت: 

1. ابتدا قالی را بتکانید و به صورت معکوس آن را پهن کنید، سپس با جاروبرقی به خوبی پشت قالی را جارو بکشید و تمیز کنید.

2. در این مرحله قالی را برگردانید و در جهت خوابِ بافت قالی، روی آن جارو بکشید. البته کاملا مراقب ریشه‌ها باشید.

3. سپس با جارو دستی یا یک فرچه‌ی تمیز ، به آرامی سطح قالی را تمیز کنید ( به‌ ویژه اگه از حیوانات خانگی مانند گربه نگهداری می‌کنید، رعایت این مرحله بسیارضروری‌ست.) بعد از این کار میتونید، ریشه‌ها را با دست مرتب کنید.


.:: حالا یک سوال دیگه، به نظرتون آیا می‌توان قالی‌ها را با ماشین لباسشویی شست؟

جواب این سوال کاملا بستگی به نوع قالی شما و دستورالعمل شستشوی آن دارد. برخی از قالی‌ها را تنها با شستشوی دستی می‌توان تمیز کرد، زیرا ماشین لباسشویی به آن‌ها آسیب می‌رساند. اما بر اساس یک قانون کلی، قالی و قالیچه‌های بافته شده را می‌توان با ماشین لباسشویی شست. در حالی‌که سایر انواع قالی‌ها به قدری ظریف هستند که به این روش نمی‌توان آن‌ها را شست. با این حال توصیه می‌شود موقع شستشوی قالی با ماشین لباسشویی، آن را در یک کیسه‌ی پارچه‌ای که بهتره از جنس کتان باشه، قرار بدید. برای اینکه به صورت مستقیم با مواد شوینده در ارتباط نباشد.